Other FootieMag.net Sites >
Aston, Erdington, Saltley & Sutton Schools' Football Association

HONOURS


                  ASTON, ERDINGTON & SALTLEY U16 CHAMPIONS

                                                          Division One Trophy

U16 Division One and Two

Year


Division Champions One

Runners -Up

Division Two Champions

Runners - Up

1966






1967






1968






1969


Kingshurst

Hodge Hill



1970


Industrial action




1971


Marsh Hill

St. Thomas



1972


Duddeston Manor




1973


Washwood Heath


Perry Common


1974


No competitions




1975


Washwood Heath


Bishop Walsh


1976


Washwood Heath

Duddeston Manor

Mirfield

Perry Common

1977


Kingshurst


Duddeston Manor


1978


Marsh Hill

Jaffray

St. Edmund Campion

Washwood Heath B

1979


Jaffray


Rosary


1980


Washwood Heath

Alderlea

Bishop Walsh

Ward End

1981


Washwood Heath

Alderlea

Perry Common

Ward End

1982


Hodge Hill

Marsh Hill

Bishop Walsh

Stockland Green

1983


Perry Common


Hodge Hill


1984


Washwood Heath

Duddeston Manor

Bishop Walsh

Hodge Hill

1985


Marsh Hill

Washwood Heath

Orchard

Bishop Walsh

1986


No competitions




1987


Washwood Heath

Perry Common

John Willmott

Jaffray

1988


Washwood Heath

John Willmott

Washwood Heath B

John Willmott B

1989


Washwood Heath

St Edmund Campion

Duddeston Manor

Kingsbury

1990


Washwood Heath

St Edmund Campion

Plantsbrook

Jaffray

1991


St Edmund Campion

Bishop Walsh

Saltley

John Willmott

1992


Hodge Hill

Bishop Walsh

Jaffray

John Willmott

1993


Washwood Heath

Hodge Hill

John Willmott

Stockland Green

1994


Hodge Hill

Washwood Heath

Bishop Walsh

John Willmott

1995


Washwood Heath

Hodge Hill

Plantsbrook

Duddeston Manor

1996


Washwood Heath

Bishop Walsh

John Willmott

Kingsbury

1997


St Edmund Campion

Hodge Hill

Washwood Heath

Perry Common

1998


Stockland Green

Washwood Heath

Castle Vale

Saltley

1999


John Willmott

Washwood Heath

Plantsbrook

Stockland Green

2000


John Willmott

Bishop Walsh

Washwood Heath

Stockland Green

2001


St Edmund Campion

Hodge Hill

Disbanded


2002


Kingsbury

John Willmott

Disbanded


2003


Hodge Hill

John Willmott

Stockland Green

College High

2004


Washwood Heath

St Edmund Campion

College High

Stockland Green

2005


Hodge Hill

St Edmund Campion

Kingsbury

Saltley

2006


Kingsbury

Bishop Walsh

Washwood Heath

Heartlands

2007


Arthur Terry

St Edmund Campion

Washwood Heath

Heartlands

2008


Arthur Terry

St Edmund Campion

Heartlands

Washwood Heath

2009


Kingsbury

St Edmund Campion

Washwood Heath

Heartlands

2010


John Willmott /
College High

St Edmund Campion

Washwood Heath /
Saltley


2011   E 

          A


Arthur Terry
Aston Manor
St Edmund Campion
St John Wall
Castle Vale
Washwood Heath

2012    E

          A


Hodge Hill

Perry Beeches

Bishop Walsh

Aston Manor

Saltley
Castle Vale
2013.  E

          A


Great Barr

Hamstead Hall

Bishop Walsh

Aston Manor

Heartlands


Castle Vale
2014 (E)

        (A)

2015 (E)

        (A)


Bishop Walsh

AstonManor/PerryBeeches

Void

Hamstead Hall

HodgeHill/Kingsbury

Void

Void

Aston AEU

Greenwood

Hamstead Hall

Greenwood


Heartlands

St John Wall

Washwood H.


2016 (E)

(A)

2017 (E)

        (A)

2018 (E)

        (A)


2019 (E)

        (A)

2020 (E)

        (A)



Void

Broadway

Void

Broadway

Void

City Academy


Void

Arena Academy

George Dixon


HGS/Holte


City A'dmy/ Hamstead Hall

Void

Holte


Washwood Heath


Washwood Heath






Stockland Green


Heartlands







U16 Division Three



Champions

Runners - Up

1966




1967




1968




1969




1970


No competitions


1971




1972




1973




1974


No competitions


1975


Washwood Heath B


1976


Simon Digby

Paget

1977


Ward End


1978




1979




1980




1981




1982


Moor End

Washwood Heath B

1983


Ward End






District Cup

Erdington & Saltley District Cup



Winners

Finalists

1966




1967




1968




1969


Marsh Hill

Hodge Hill

1970


Alderlea

Marsh Hill

1971


Marsh Hill

Castle Vale

1972


Duddeston Manor


1973


Perry Common

Castle Vale

1974


industrial action


1975


Washwood Heath

Duddeston Manor

1976


Kingshurst

Washwood Heath

1977


Kingshurst

Hodge Hill

1978


Marsh Hill

Duddeston Manor

1979


Perry Common

Hodge Hill

1980


Hodge Hill

Castle Vale

1981


Washwood Heath

Jaffray

1982


Washwood Heath

Hodge Hill

1983


Perry Common

St. Edmund Campion

1984


Washwood Heath

Duddeston Manor

1985


St Edmund Campion

Marsh Hill

1986


no competitions


1987


Washwood Heath / Jaffray


1988


Washwood Heath / St Edmund Campion


1989


St Edmund Campion

Washwood Heath

1990


St Edmund Campion

Washwood Heath

1991


St Edmund Campion

Kingsbury

1992


Hodge Hill

Washwood Heath

1993


Washwood Heath

Hodge Hill

1994


Castle Vale

Washwood Heath

1995


St Edmund Campion

Bishop Walsh

1996


Washwood Heath

St Edmund Campion

1997


Kingsbury

Stockland Green

1998


Bishop Walsh

St Edmund Campion

1999


John Willmott

Washwood Heath

2000


John Willmott / St Edmund Campion


2001


St Edmund Campion / Bishop Walsh


2002


John Willmott

Bishop Walsh

2003


Hodge Hill

Plantsbrook

2004


John Willmott

Washwood Heath

2005


Bishop Walsh

Kingsbury

2006


Kingsbury

John Willmott

2007


Arthur Terry

Plantsbrook

2008


Plantsbrook

Arthur Terry

2009


Stockland Green

Washwood Heath

2010


Arthur Terry

John Willmott

2011(E)

        (A)


Arthur Terry

St John Wall

Castle Vale

Aston Manor

2012     (E)

            (A)


Plantsbrook

Aston Manor

Bishop Walsh

Perry Beeches

2013    (E)
Arthur Terry  Great Barr
           (A)

2014.  (E)

            (A)

2015.   (E)

            (A)

2016. (E)

           (A)

2017 (E)

           (A)

2018 (E)

         (A)

2019 (E)

         (A)


Aston Manor

Bishop Walsh

Perry Beeches

Bishop Walsh

Handsworth GS

Arthur Terry

King Edwards Aston 

Arthur Terry

Perry Beeches Academy

St Edmund Campion

King Edwards

St Edmund Campion

King Edwards Aston 

George Dixon

John Willmott

Aston Manor

John Willmott

George Dixon

Great Barr

Holte

St Edmund Campion

St John Wall

North Birmingham Academy

Holyhead

John Willmott

Handsworth GS

U16 District Champions Cup

Winners                                             Finalists

 2015 Handsworth GS Arthur Terry

2016                 Arthur Terry                                              King Edwards Aston

2017 Arthur Terry Perry Beeches Academy

2018 King Edwards Aston St Edmund Campion

2019 St Edmund Campion King Edwards Aston

U16  Kinghurst Trophy

Year


Winners


1974


Kingshurst


1975


Washwood Heath


1976




1977




1978


Alderlea


1979


Washwood Heath


1980


Castle Vale


1981


Washwood Heath


1982


Marsh Hill


1983


Washwood Heath


1984


Washwood Heath


1985


St Edmund Campion


1986


Perry Common


1987


Washwood Heath


1988


St Edmund Campion


1989


Washwood Heath




Content ©2007-2020 Aston, Erdington, Saltley & Sutton Schools' Football Association